jezioro Sarąg

Opis: Zbiornik znajduje się na wysokości 113,1 m n.p.m. Dno piaszczyste, miejscami muliste. Na wypłyceniach zarośnięte roślinnością podwodną. Dostęp dość trudny. Południowy brzeg dostępny. Sporo pomostów – zadbanych wędkarskich i doskonale nadających się do rekreacji.

Wędkarstwo: Jezioro należy do obwodu rybackiego jeziora Sarąg na rzece Pasłęka nr 5. Według klasyfikacji rybackiej jest to zbiornik należący do typu sandaczowego. Wśród ichtiofauny znaleźć można takie gatunki jak okoń, szczupak, sandacz, leszcz, lin, karaś pospolity, pstrąg potokowy. Gospodarka zarybieniowa dotyczy szczupaka, sandacza i suma. Odłowy rybackie prowadzone wiosną polegają na pozyskaniu tarlaków szczupaka (po pozyskaniu ikry i mlecza ryby wypuszczane są z powrotem do wody) i sandacza.

Dodatkowe informacje: Przez jezioro przepływa rzeka Pasłęka. Jezioro (wraz z rzeką) jest rezerwatem przyrody – ostoją bobrów – Rezerwat Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce. Istnieje również dopływ niewielkiego cieku – Jemiołówki, która dopływa z jez. Jemiołowo, oraz na zachodzie dopływ Młynówki.